За съжаление на света няма вечни неща. Това се отнася с пълна сила и за плетените дрехи. Ето защо в нашия блог продължаваме със съветите как да удължите живота на палитрата от плетени изделия в гардероба си.
Прахът е големият разрушител на природните влакна. Плетените вещи трябва да се пазят в плътно затварящи се шкафове и ракли , а не на открити рафтове.
Плетените изделия трябва да се перат често, но по-малко интензивно. Интензивното пране, прилагано при силно замърсяване, може да повреди плетивото непоправимо. Ако изделието от време на време се изтупва , почиства се с четка и се проветрява на открито, може да се мине без пране по-дълго време.
Не по-малка вреда нанасят и мръсните петна. Петната трябва да се отстраняват своевременно и незабавно, ако те проникнат дълбоко в преждата , често става невъзможно да се премахнат. Много петна се отстраняват с хладка вода, ако се приложи веднага и правилно: капва се върху петното или се намокря замърсения участък от тъканта, но не се трие. Не трябва да се правят опити за отстраняване с вода на петна на маслена основа, оцветители, бои, мастила, червило – тези вещества трябва да се отстраняват с разтворители. От лицевата страна върху петното се прилепя чисто бяло памучно парче плат, а от опаковата замърсеният участък се изтрива с тампон, напоен с разтворителя, премахващ дадения вид петно. За да се „размекне” вече изсъхнало петно, то се обработва с разтвор от равни количества глицерин и топла вода и се оставя да престои около 1 час. След това се изплаква с хладка вода и чак тогава се обработва с разтворител.
Измъкнати конци в плетивото в никакъв случай не се режат. По възможност се разтягат с тъпа игла или с тънка кука. Ако това не помогне, изтеглете конеца от опаковата страна с помощта на кука за плетене.
Строго трябва да се съблюдават инструкциите по чистенето на плетените изделия. Плетивата от смесени прежди се чистят така, както са изискванията за най-деликатния вид влакно, влизащо в състава на преждата. Указанията за поддържане на дрехата винаги трябва да са посочени на етикета. Ето и значенията на някои от популярните символи върху етикетите на дрехите:
да се пере само ръчно при температура до 40° C.
може да се пере в пералня машина при градуси не по-високи от указаните.
дрехата може да се избелва.
да не се избелва.
може да се глади с пара, като броят на точките в ютията указва дали на ниска (1 точка), средна (2 точки) или висока (3 точки) температура.
да не се глади.
да не се центрофугира.
може да почиства на химическо чистене.
да не се прилага химическо чистене.
Няма коментари:
Публикуване на коментар